Je meloun ovoce, nebo zelenina?
Zajímavost

Je meloun ovoce, nebo zelenina?

Záleží, koho se ptáte.

Meloun, nekorunovaný král letního ovoce. Obsahuje zhruba 90 % vody, a tak je zaručeno, že i v těch nejteplejších dnech vás osvěží. A příjemný bonus je, že i když je sladký, neobsahuje mnoho kalorií.  Přidáváme ho do salátu, mícháme do koktejlů, nebo jen tak si ho vychutnáme na dece u vody nebo na rodinném pikniku. Ovšem co si málokdo z nás uvědomuje je to, že toto oblíbené ovoce má problém s identitou. Je to zástupce ovoce nebo zeleniny? Většina z nás ho vnímá jako ovoce, ale někteří jsou vytrvalí ve svém tvrzení, že je meloun zelenina. Jak to tedy je?

Vtěsná se do ovoce i zeleniny

Meloun! Ovoce nebo zelenina?

Nebudeme vás natahovat. Meloun je druh plodové zeleniny patřící do čeledi tykvovitých, kam patří například i okurka, cuketa nebo tykev. Je to zelenina. Proč jej tedy většina obchodníků řadí do regálu s ovocem? Meloun je tak trochu rebel. Vtěsná se do obou skupin – ovoce i zeleniny. Jak to dokáže? Například v kuchyni jej servírujeme jako desert po vydatném obědě nebo jen tak k odpolední svačině pro lehké letní osvěžení. A jako desert obvykle servírujeme pouze ovoce. Naopak například zahradník definuje ovoce jako plod dřeviny. Protože meloun je plodem jednoleté byliny, ovocem není. Z botanického hlediska je meloun ovoce, protože obsahuje semena. Všechny dužnaté části rostliny, které konzumujeme, a které obsahují semena, považujeme za ovoce. Zatímco listy (salát), bulvy (celer), košťály (zelí), kořeny (mrkev) neobsahují semena a jedná se tedy o zeleninu. A takhle bychom mohli určitě pokračovat dále. Zaleží tedy na tom, koho se ptáte?.

Bílá část kůry je přímo nabitá živinami

Vyhazujete kůru melounu? Nedělejte to!

Bez ohledu, jak sami klasifikujete meloun, je důležité to, že skvěle chutná a má plno cenných složek, mimo jiné vitamíny, antioxidanty, minerální látky a vlákninu. Tak dobře, to, že je meloun chutný a zdravý, na tom se asi většina z nás shodne. Ale věděli jste, že melounová kůra je dokonce mnohem zdravější než samotná dužina? Bílá část kůry je přímo nabitá živinami. Přestože je téměř bez chuti, obsahuje vysoký podíl vitamínů A, B6, C, draslík, zinek a hořčík. Je také silným antioxidantem. Výborně se hodí například do salátů. Tvoří skvělou kombinaci s tuňákem nebo kuřecím masem. Takže při dalším zakousnutí do melounu nezapomeňte na jeho vydatnou kůru.

Zajímavost na závěr
Melouny ve tvaru srdce
Že melouny jsou vždy kulaté? To už dávno ne. Pěstují se melouny v krabici, aby vytvořily tvar krychle a lépe se s nimi manipulovalo. Dokonce se dají vypěstovat i melouny ve tvaru srdce či pyramid. Už těžko si dokážeme představit, že takto tvarované melouny patří ještě do regálu s ovocem nebo zeleninou. Jsou vnímány spíše jako živá dekorace. Například v Japonsku za meloun neobvyklého tvaru zaplatíte až 150 dolarů, tedy přes 3 tisíce korun. Původní praktické důvody pěstování melounových krychliček převálcovala touha po výjimečnosti, a tak se z těchto vodních melounů místo letního osvěžení stala spíše rarita, kterou se chtějí lidé pochlubit.

Nina Pešková
Nina Pešková 14. 08. 2020

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat