Nemůžete spát? Dejte si kiwi!
Zajímavost

Nemůžete spát? Dejte si kiwi!

5 zajímavostí, které vám dokážou, že kiwi není jen šťavnaté a chutné ovoce…

Kiwi je oblíbené ovoce většiny z nás. Ale věděli jste, že se v něm skrývá mnohem více, než jen výtečná chuť?

1. Kiwi na dobrou noc

V tomto hnědém chlupáči se skrývá více síly, než jste si mysleli. Dejte si vždy hodinu před spaním dva plody kiwi a pomůžou vám lépe, a hlavně rychleji usnout. Kiwi obsahuje serotonin, z něj se v těle vytvoří melatonin, což je hormon, který je zodpovědný za klidný spánek. Díky melatoninu se ráno probudíte odpočatější a hlavně svěžejší! Navíc díky tomuto hormonu štěstí, bývá kiwi spojováno i se zlepšením nálady.

Kiwi pro lepší spánek

2. Pepek námořník musí změnit jídelníček

Pepek by měl vyměnit špenát za kiwi. Kiwi totiž obsahuje více luteinu než špenát. Lutein bojuje proti volným radikálům a zlepšuje náš zrak. Působí preventivně proti vzniku různých nemocí, například očnímu zákalu. Celkově posiluje naši imunitu.

3. Pro nádhernou pleť

Kiwi se stalo oblíbenou ingrediencí pro domácí masky. Není se čemu divit. Je bohaté na Alfa Hydroxy kyseliny, které zlepšují obnovu kožních buněk, mají obrušující schopnost a podporují udržování hydratované pleti. Plody kiwi jsou také bohaté na vitamíny C, E a K. Jsou ideálním parťákem pro výživu vaší pleti a v boji proti stárnutí pokožky. Vysoký obsah vitamínu C napomáhá k produkci kolagenu – klíčové složky v buňkách a orgánech našeho těla, včetně kůže. Vitamín C také zvyšuje schopnost těla léčit rány. Jedno kiwi vám zajistí denní dávku vitamínu C.

Kivi hnědý

4. Roste jako réva

Věděli jste, že kiwi roste podobně jako réva? Může dosáhnout délky až 10 metrů a produkovat plody až 30 let. Je ale náročnější na pěstování, potřebuje více než 200 dnů bez mrazu. Možná jste to tušili, ale nebyli jste si jistí. Ano, kiwi dostalo jméno dle stejnojmenného malého ptáčka, který pochází z Nového Zélandu. Inspirací byla jeho podoba, která nápadně připomíná plod kiwi.

5. Zdravé kosti za 1, 2, 3 …

Kiwi obsahuje vitamín K a stopy vápníku a fosforu, které přispívají ke zdraví kostí. Přiměřený příjem vitamínu K může pomoci zabránit osteoporóze. Vitamín K hraje také důležitou roli při srážení krve. Jeden kus plodu poskytne až 30 % denní potřeby tohoto vitamínu.

Nina Pešková
Nina Pešková 06. 05. 2020

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat