Nic nepřijde nazmar: nápady, jak v létě co nejlépe zužitkovat ovoce a zeleninu
Rada

Nic nepřijde nazmar: nápady, jak v létě co nejlépe zužitkovat ovoce a zeleninu

5 skvělých tipů proti zbytečnému plýtvání

V létě je příroda obzvlášť velkorysá a někdy nestíháme všechny její ovocné a zeleninové dary spotřebovat. Pokud chcete využít všech těchto pokladů bez plýtvání, čtete správný článek?. Máme pro vás tipy, jak nejlépe využít všechno ovoce a zeleninu. Vaše úsilí bude odměněno, protože si budete moci na vašem oblíbeném ovoci a zelenině pochutnat celou zimu.

1. Sladká marmeláda

Marmeláda je bezpečná sázka na úspěch. Proč? Můžete do ní použít i trochu poškozené ovoce. Je to také úžasný dárek, který jistě potěší vaše blízké. Nemusíte se tedy bát, že ji nezvládnete přes zimu spotřebovat. Zvládnete! Marmelády není nikdy dost! ?

2. Osvěžující dřeň

I v zimě můžeme mít chuť na zmrzku! Zajděte si do mrazáku pro zdravou pochoutku, kterou jste si v létě připravili. Jak? Máme pro vás jednoduchý návod. Oblíbené ovoce rozmixujte v mixéru, přidejte podle chuti malé množství třtinového cukru nebo medu a pořádně promíchejte. Směs nalijte do plastových kelímků a nechte zamrazit.

3. Sušené ovoce a zelenina

I nasušené ovoce a zeleninu jako když v zimě najdete! Tak hurá do toho! V chladných měsících můžete sušit na radiátoru nebo u kamen, v létě využijte horkovzdušnou troubu nebo elektrickou sušičku. Plynová trouba se nedoporučuje, jelikož má tendenci hřát více, než je potřeba.  Každý druh ovoce a zeleniny se suší trochu jinak, ovšem při rozmezí 50–57 °C. Pokud bychom teplotu zvýšili, docházelo by ke ztrátě cenných vitamínů a plody by byly tvrdé. Ovoce i zelenina k sušení by měly být vyzrálé, čerstvé, zbavené pecek a nakrájené na cca 5 mm silné plátky. Jak poznáte, že jste plody správně usušili? Ovoce by si mělo udržet svou pružnost a při rozkrojení by se na něm neměly objevit kapky vlhkosti. Zelenina by měla být pak trochu tvrdší a křehká.

Otevřete kousek léta se zavařeninami!

4. Tradiční zavařeniny

Zavařování vyžaduje sice trochu více práce, ale v chmurných dnech zimy je zcela jistě oceníte. Otevřete s nimi kousek léta. Způsobů zavařování je hned několik:

  1. ve sklenici naplněné vodou a s blanšírovanou zeleninou,
  2. v cukrové vodě pro ovoce,
  3. v oleji pro určitou zeleninu, jako jsou papriky, artyčoky nebo rajčata,
  4. a nakonec ve sklenici s octem, kde se zelenina pomalu luhuje.

5. Mražené ovoce a zelenina

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kteří mají velký mrazák, vrhněte se na zamrazování sezónního ovoce a zeleniny. Tato technika je ideální, protože zachovává všechny výhody ovoce a zeleniny, aniž by ztratila své vitamíny a chuť. Potraviny lze zamrazit čerstvé, po vaření nebo po blanšírování (pomocí síta krátce ponořené do vařící vody). Z ovoce se k zamražení nejvíce hodí plody s výraznou barvou dužiny, jako jsou např. maliny, ostružiny, jahody apod. Bobule je lepší prve zamrazit rozložené na plech, aby se neslepily v jednu velkou kouli, která se po rozmražení špatně odděluje. Když je ale zamrazíte rozložené, jednoduše je po cca dvou hodinách sesypete třeba do sáčku a uložíte do mrazničky. A jak na zeleninu? Ne každý druh se hodí. Určitě se vyhněte zamrazování listového salátu, čínského zelí, rajčat a cibule. Všechny ostatní druhy zeleniny je lepší před zamrazením krátce blanšírovat, zničí se tak nežádoucí enzymy, které by narušily chuť, barvu i konzistenci zeleniny.

Nina Pešková
Nina Pešková 26. 07. 2019

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat