Top 5 zajímavostí o mandarinkách
Zajímavost

Top 5 zajímavostí o mandarinkách

Zajímavosti, o kterých jste neměli tušení

Oloupete si mandarinku a čeká na vás několik šťavnatých kousků ve tvaru měsíčku, které vás osvěží na těle i na duši. Také milujete mandarinky? A chcete se o nich dozvědět více?

1. Mandarinky na krásu

Možná byste to do mandarinek neřekli, ale dokážou zázraky s naší pletí. Umí ji vyčistit, rozjasnit a navíc zpomalují tvorbu vrásek. Skvělým pomocníkem jsou i v péči o vlasy. Zvyšují jejich pevnost, dodávají jim lesk a objem. Také udržují vlasy déle bez šedin a bojují proti jejich vypadávání. 

Tip: Šťávu z mandarinek můžete využít jako zábal na vlasy. Nechte jej působit zhruba 20 minut a poté opláchněte vlažnou vodou. Výsledkem jsou posilněné a rozzářené vlasy. 

2. Pro naše srdce

Obsažený vitamín C a bioflavonoidy v mandarinkách patří mezi antioxidanty, které chrání náš organismus před negativními vlivy volných radikálů. Díky obsahu těchto látek mají mandarinky také pozitivní vliv na srdce a cévní systém. Flavonoidy pozitivně působí preventivně proti vysokému tlaku a snižují tak možnost mrtvice.

3. Pro lepší trávení

V mandarinkách můžete najít vlákninu, která je skvělým pomocníkem při trávení, pomáhá snižovat cholesterol a působí preventivně proti vzniku hemeroidů. Mimo pozitivní vliv na naše trávení jsou mandarinky také skvělým pomocníkem při detoxikaci. Podobně jako všechny citrusové plody, i mandarinky mají vysoce zásaditou povahu, díky které jsou velmi detoxikační.

4. Pro lepší stav kostí

Díky přítomnosti vápníku a fosforu přispívají mandarinky k posílení kostí. Tyto minerály hrají důležitou roli také při svalových kontrakcích.

5. Protinádorové vlastnosti

Vitamín C a silné bioaktivní molekuly, jako jsou limonoidy a quercin, působí v prevenci proti různým druhům rakoviny. Mandarinky obsahují i blahodárný pektin, složku, která pomáhá při ochraně těla před vznikem více typů rakovin. Studie prokazují, že konzumace citrusů (včetně mandarinek) snižuje riziko rakoviny trávicího traktu, tj. úst, hltanu, jícnu a žaludku.

Zajímavost na závěr
Mandarinky versus pomeranče

Složení mandarinek a pomerančů je velmi podobné. Co do výše obsahu vitamínu C, minerálů, organických kyselin a dalších výživných látek mandarinky po svých větších bratrech však pokulhávají. Na druhou stranu jsou na tom lépe v počtu kalorií. V jednom kusu jich najdete kolem 47, což je oproti 60 kaloriím z pomeranče rozdíl.

Nina Pešková
Nina Pešková 21. 09. 2020

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat