Mají zanesené oceány šanci?
Zajímavost

Mají zanesené oceány šanci?

Oceány plné plastů

Podle zprávy Evropské komise dnes v oceánech a mořích plave více než 150 mil. tun plastu. Z celkového množství, které spotřebováváme, se přibližně jen 5 % z nich znovu použije, zbytek se vyhodí. 

Zamořování oceánů plasty je velký problém pro zvířata (která mohou plast zaměnit za potravu, případně se do něj zamotat a zahynout), ale i pro člověka (k nám se mohou skrze konzumaci ryb dostat například zdraví škodlivé chemikálie z plastů). Negativní je také dopad na hospodářství – hlavně na rybolov a cestovní ruch – a v neposlední řadě bychom recyklací plastu mohli ušetřit emise CO2 (při recyklaci 1 milionu tun plastu bychom ušetřili stejné množství emisí CO2 jako při snížení množství aut o 1 mil.). 

Zdá se vám to alarmující? Ano! Ale jak z toho ven? Jednou z možností jsou ředkvičky!

Ředkvičky, které pomáhají oceánu

Jak mohou ředkvičky pomoci? Firma Agromediterránea využívá plasty, které byly vyzvednuty z oblasti v blízkosti pobřeží a v mořích Jihovýchodní Asie. Vyrábí z nich plastové krabičky na ředkvičky. Přináší tak možnost, jak nejen ulevit planetě od již existujícího plastu, ale zároveň nabízí 100% recyklovatelný obal.

Supermarket v Amsterdamu má svoji první bezplastovou uličku

Na pláž bez plastového brčka

Evropská strategie pro plasty v oběhovém hospodářství předpokládá, že bychom měli upustit od používání mikroplastů (miniaturní plastové částečky – uvolňují se např. praním systentického materiálu, odíráním pneumatik nebo jsou součástí kosmetických produktů). Navíc nová evropská legislativa omezuje použití jednorázových plastových výrobků, které v současné době tvoří až 70% odpadu v mořích. 

V některých zemích se sami výrobci, případně distributoři, snaží omezit použití plastových obalů.  Jedním z příkladů je například supermarket v Amsterdamu, který má už svoji první bezplastovou uličku. Produkty v této uličce jsou zabaleny v tradičních materiálech jako karton či sklo nebo v nových bio-kompostovatelných obalech. 

V Tichém oceánu funguje hráz na zachytávání plastů a odpadů

Kromě omezení výroby plastů vznikají iniciativy i na recyklaci plastů, které oceány již zamořily. V Tichém oceánu funguje síť na zachytávání plastů a odpadů – hráz organizace The Ocean Cleanup je umístěna mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy a zachytává odpad od plastových úlomků o rozměrech několika mm až po pneumatiky. Ačkoliv čelila (a stále čelí) spoustě výzvám a nedokonalostem, je to určitě krok k čištění oceánů. Otázkou ale zůstává, co s vyloveným odpadem. Je totiž nejasné, kdo vlastní vylovené odpadky a také poměrně drahá je recyklace těchto plastů vylovených z moře.

Tip na závěr
Kupte si tričko z plastu z oceánů!

Módní značky se stále více pouští do používání recyklovaného plastu – Zara, H&M, Prada, Stella McCartney i další používají tyto materiály, nebo se zavázaly, že nahradí část či celou produkci plastových materiálů těmi recyklovanými. Některé z nich využívají materiál Ocean Plastic®, který vyvinula organizace Parley for the Oceans v roce 2012 jako alternativu k plastu. 

Nina Pešková
Nina Pešková 31. 05. 2021

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat