Chilli papričky: Pálivost vyšší než pepřový sprej!
Zajímavost

Chilli papričky: Pálivost vyšší než pepřový sprej!

7 zajímavostí o chilli papričkách

Možná jste milovníci chilli, možná jim nemůžete přijít na jméno:). Přesto si udělejte chvilku a přečtěte si 7 fascinujících faktů o ďábelsky pálivých papričkách, o kterých jste neměli tušení.

Chilli papričky dráždí pouze savce.

1. Sloni nesnáší chilli

Je pravda, že tuto informaci s velkou pravděpodobností nepotřebujete k běžnému životu. Ale kdybyste náhodou chtěli dát slonům přičichnout k chilli papričkám. Nedělejte to. Sloni nenávidí vůni chilli. Zajímavostí ovšem je, že chilli papričky dráždí pouze savce. Na ostatní živočišné druhy jsou neúčinné.

 2. Zabijáci celulitidy

Ovšem tato informace je už určitě potřebná. Zejména pro ženy. Papričky zlepšují prokrvení pokožky a dají se tedy skvěle využít v boji s celulitidou i pro její prevenci. Vytvořte si proticelulitidový zábal: smíchejte kokosový olej a chilli. Směsí natřete místo s celulitidou. Zabalte do potravinové fólie, nechte působit zhruba půl hodiny a smyjte. Procedura odbourává podkožní tuk a pomáhá odvést přebytečnou vodu z tkání. 

Tip: Takto připravenou pastu však nejprve vyzkoušejte na kousku kůže kvůli možnosti nebezpečí alergie.

Síla těchto plodů tkví v obsahu kapsaicinu, který je zdrojem ostré chuti i léčivých účinků.

3. Čím menší, tím silnější

Při výběru chilli papriček je nejjednodušší se řídit pravidlem, že čím menší paprička je, tím pálivější bude. Rozdíl je, pokud si pochutnáváte na čerstvé papričce, která bude vždy pikantnější než sušená nebo ta v prášku. Své pravidlo má i při vaření: čím déle se vaří, tím je jídlo štiplavější. Proto, pokud se chcete vyhnout moc ostrému jídlu, přidejte chilli papričku až na závěr. Síla těchto plodů tkví v obsahu kapsaicinu, který je zdrojem ostré chuti i léčivých účinků.

4. Scoville Heat Units

Pravděpodobně jste si už všimli zkratky “SHU”, která se píše u jednotlivých papriček. Pravděpodobně také víte, že to má co dočinění s intenzitou pálivosti jednotlivých chilli papriček. Co pravděpodobně už ale asi nevíte, je, jak to vlastně funguje? Na světě existuje tisíce druhů těchto červeně zbarvených plodů, jejichž síla je určována dle takzvaných Scovilleho jednotek. V roce 1912 navrhl stupnici americký lékárník W. Scoville (1845-1942). Byl první, který se začal zabývat měřením obsahu kapsaicinu v chilli. Původně byla metoda závislá na ochutnávačích, v průběhu let se vypracovala až do dnešní chromatografické podoby. Jednotky jsou odvozeny podle síly jeho původního cukerného roztoku smíchaného s drcenou papričkou. Mají od 10 tisíc jednotek (druh jalapeño) po 2,2 milionu (druh Carolina Reaper).

Příklad: Chilli Jalapeños mají přibližně 3000–8000 SHU, znamená to, že jedna kapka roztoku by byla neutralizovaná, tedy nebyla patrná, v 3000–8000 kapkách vody.

5. Zásobárna endorfinů

Chilli mimo řadu pozitivních účinků na organismus vyplavují i hormon štěstí endorfin. 

Jakmile si pochutnáte na chilli papričce, kapsaicin ve vašem těle způsobí pocit pálení až bolesti. Tělo přirozeně reaguje vyplavením chemických látek, aby se cítilo lépe. Konzumace chilli papriček nás nakopne a navozuje pocit štěstí. Dámy, zpozorněte! Chilli dokonce působí jako vazodilatátor (nástroj rozšiřující cévy), zvyšuje průtok krve, snižuje zábrany a zlepšuje sexuální výkonnost u mužů;-).

6. Chilli jako botanická kuriozita?

Když byly chilli papričky dovezeny do Evropy, pěstovaly se jako botanické kuriozity v zahradách španělských a portugalských klášterů. Mniši začali experimentovat s chilli papričkami v kuchyni a zjistili, že je mohou použít jako náhradu za černý pepř. Ten byl v té době velice drahá komodita, že byl dokonce použit i jako legální měna.

7. Příznivě působí na řadu neduhů

Ano, to asi víte. O příznivých účincích chilli papriček jste už určitě slyšeli. Ale pojďme si je společně sesumírovat.

  • Až o 20 % zrychlí váš metabolismus. Kapsaicin stimuluje žaludeční sekrece, čímž podporuje naše trávení. Zmírňují také bolesti hlavy a mohou zmírnit projevy artritidy.
  • Snižují chuť k jídlu. Podráždění receptorů TRPV1 vyšle mozku signál, že žaludek je plný a člověk přestává jíst. Tuk tyto receptory umrtvuje, pálivé papričky naopak stimulují.
  • V chilli papričkách se skrývá několik důležitých minerálů a vitamínů, jako jsou železo, měď, draslík, mangan, hořčík. Zejména důležité je zmínit vitamín C, kterého v papričkách najdete dokonce více než v pomeranči.
  • Jsou také bohaté na antioxidanty, především na betakaroten. 
  • Snižují cholesterol a mají také pozitivní vliv na náš kardiovaskulární systém a snižují riziko srdečních infarktů a mrtvice.
  • Regulují hladinu cukru v těle. Kapsaicin dokáže snížit množství inzulinu po jídle. Papričky jsou také bohaté na vlákninu, která zpomaluje rychlost vstřebávání cukru do těla. Avšak doporučuje se konzumovat je s mírou, ve větším množství mohou podráždit pohlavní a močové ústrojí, těhotným ženám a lidem s vředovým onemocněním se jejich konzumace nedoporučuje vůbec.
  • Konzumace chilli papriček může také působit i jako obrana proti nádorovým onemocněním. Molekuly kapsaicinu se navážou na rakovinové buňky a zahájí jejich sebedestruktivní proces.
Nina Pešková
Nina Pešková 22. 03. 2021

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat