Odkrytí těch nejzajímavějších faktů o chřestu!
Zajímavost

Odkrytí těch nejzajímavějších faktů o chřestu!

Podíváme se na chřest pěkně zblízka

Chřest, velice oblíbená jarní zelenina. Všichni tušíme, že je zdravý a plný vitamínu a živin. Lze ho využít do předkrmů, polévek nebo i jako hlavní jídlo. Dnes se ale zaměříme na zajímavosti, které jste o chřestu možná ani netušili.  

1. Martha Washington

Velice oblíbená odrůda zeleného chřestu je pojmenována po manželce George Washingtona, Marthě Washingtonové. Přináší dobrou úrodu dlouhých oddenků a je velmi odolná proti rzím.

2. „Chřestová moč“

Nepříjemná vůně připomínající čpavek. I to se může stát po konzumaci chřestu. Ovšem po jedné dvou tyčinkách si ničeho nevšimnete, významnější změny se obvykle projeví až po snědení minimálně pěti kusů chřestu. Nemějte obavy, tento zápach je zcela neškodný a více chřestu si můžete dát bez obav. V čem spočívá změna aromatu moči? Vědci si stále nejsou jistí. Jednou z teorií je, že se změna pachu týká pouze části lidí s určitým genem, kteří během trávení vytváří enzym, jež chřest štěpí do různých sloučenin.

3. Potrava bohů

Chřest má vedle své vynikající chuti i zajímavou a bohatou historii. Jedna z pověr říká, že egyptská královna Nefertiti prohlásila chřest za potravu bohů. Chřest byl ve starověkém Egyptě považován za léčivou bylinu a královna jej společně se svým manželem faraonem Achnatonem předkládali jako obětinu bohům. Obliba této listové zeleniny pokračovala i ve starověkém Římě a Řecku. Ve Versailles se chřest podával jako delikatesa výhradně na královském dvoře.

Královna Nefertiti

4. Už nikdy žádná kocovina

Plánujete velkou párty? Ve většině případu zahrnuje i větší množství alkoholu a ráno nepříjemnou kocovinu. Nezoufejte, nové studie odhalily tajnou zbraň proti neduhům alkoholové opice – chřest! Chřest je totiž bohatý na aminokyseliny a minerály, které stimulují enzymy odbourávající alkohol.

5. Chřest jako přírodní afrodiziakum

Chřest je afrodiziakum! Jak to? Obsahuje velké množství vitamínu E a ten s naším tělem dokáže divy?. Stimuluje totiž pohlavní hormony, včetně ženských estrogenů a mužského testosteronu. Díky vitamínu B5 a folátu napomáhá zvýšit pocit vzrušení.

Čerstvý chřest
Nina Pešková
Nina Pešková 17. 04. 2019

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat