Pepek námořník se nemýlil! Po špenátu vám doopravdy narostou svaly.
Kuriozita

Pepek námořník se nemýlil! Po špenátu vám doopravdy narostou svaly.

Nejznámější konzument špenátu Pepek námořník proslul svými svalnatými pažemi, dýmkou, kterou nedal nikdy z ruky a jeho největší láskou byl, vedle jeho vyvolené hubeňourky Olive, šťavnatý špenát.

Pepek námořník proslavil špenát

Kdo by neznal Pepka námořníka, slavnou postavičku kreslených grotesek. Ale už málo kdo ví, že Pepek svoji kariéru odstartoval již před 89. lety dne 17. ledna 1929 v newyorském listě Evening Journal, vedlejší rolí v populárním komiksu Thimbe Theatre. Jeho oblíbenost rostla natolik, že v roce 1938 nahradil myšáka Mickeyho na postu nejpopulárnější kreslené postavičky v zemi. V Česku v roce 1995 vyhrál v jednom z průzkumů o nejoblíbenější kreslenou postavičku u českých mužů. Pepek se začal objevovat i v kreslených filmech, kde už ho všichni známe jako svalnatého chlapíka, který svádí tvrdé souboje se svým největším protivníkem Blutem o přízeň své milované Olive. Svoji sílu bere ze špenátu, který nosí neustále při ruce. To, že Pepek získává sílu ze špenátu, je údajně dílem náhody. Tvůrce Pepka Elzie Segar se při kreslení postaviček inspiroval reálnými lidmi ze svého okolí. Jedním z nich byl i jeden hospodský štamgast Frank Fiegel alias Rocky z Chesteru, o jehož síle kolovaly legendy a který prý nade vše miloval špenát a svoji fajfku neodložil dokonce ani na toaletě.

Stejně jako špenát pomáhá Pepkovi, on pomohl jemu k většímu povědomí a slávě. Texaské město Crystal City, které o sobě tvrdí, že je americkým hlavním městem špenátu, připisovalo Pepkovi zvýšení spotřeby této zeleniny. Dokonce mu postavilo sochu, stejně jako další špenátové středisko Chester, rodiště kreslíře Segara. V Chesteru mají také Pepkův fanklub a muzeum.

Méně železa než bychom čekali

Špenát je jednoletá rostlina, která se do Evropy dostala díky křižáckým výpravám kolem 16. století. První špenátový recept lze dokonce dohledat v kuchařské knize z roku 1390, avšak první zmínky o této listové zelenině pocházejí již z 10. století. O špenátu se traduje, že obsahuje velké množství železa. Ačkoliv se jedná o velmi zdravou a doporučovanou zeleninu, toto přesvědčení je mylné. Špenát obsahuje v syrovém stavu asi 3 miligramy železa na 100 gramů hmotnosti. Což je asi stejné množství, jaké obsahuje jakákoli jiná listová zelenina. V roce 1870 německý vědec Erich von Wolf mylně publikoval, že špenát obsahuje 35 miligramů. Tedy desetkrát více. Jestli chybou byl překlep nebo jeho špatné měření, není jasné. Fáma o vysokém obsahu železa se podle historiků rozšířila v 30. letech 20. století. Shodou okolností to byla doba, kdy se Pepek objevil na komiksové scéně. Postavička svérázného námořníka však neměla sloužit k propagaci špenátu jakožto zdroje železa, nýbrž vitamínu A, který mimo jiné slouží jako prevence šerosleposti.

Zajímavost
Po špenátu rostou svaly,
tvrdí vědci ze Švédska

Studie stockholmských vědců potvrdila, že nás Pepek námořník nebalamutil a skutečně po špenátu rostou svaly. Pracovníci Karlova institutu ve Stockholmu zkoumali, jak nitráty obsažené ve špenátu přispívají k růstu svalů. Nitráty rozpuštěné ve vodě dávali celý týden pít myším a pak je porovnávaly s „beznitrátovými“ hlodavci. Myši, které byly na dusičnanech, měly mnohem silnější svaly. Vědci potvrdili, že konzumace nitrátů zvyšuje sílu ale i výdrž svalů.

Nina Pešková
Nina Pešková 14. 06. 2018

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat