Znáte kokosové maso? Mrkněte s námi na více podob kokosu!
Zajímavost

Znáte kokosové maso? Mrkněte s námi na více podob kokosu!

Kokosové maso, kokosový olej, kokosové mléko. Vše v jednom článku!

Jak si užít kokos?

Sice jsme na začátku článku, ale trochu si to shrňme. Kokos můžeme najít ve formách:

  • kokosového oleje
  • kokosového mléka
  • kokosové smetany
  • kokosové vody
  • kokosového másla
  • kokosového krému
  • kokosových vloček
  • kokosového jogurtu
  • kokosového kefíru
  • a zmíněného kokosového masa!

Tento báječný plod je právem označován za superstar ve zdravotních přínosech. Je plný vápníku, vlákniny a bílkovin, které jsou důležité pro posílení svalů a činnosti mozku. Pyšní se vysokým obsahem vitamínů, minerálů, antioxidantů a protizánětlivých látek.

Kokosové maso

Kokosové maso? Že to slyšíte poprvé? Všichni známe kokosový olej, kokosové mléko, ale kokosové maso je poměrně neznámý pojem. Navzdory tomu, ale právě ono dodá to nejlepší, co lze z kokosu vytěžit. Kokosové maso je onen syrový vnitřek kokosu: dužina, která na nás vykoukne bezprostředně poté, co otevřeme plod a vypijeme kokosovou vodu. Dužiny se liší od velmi tenkých a měkkých (mladší kokosové ořechy) po ty silné a pevnější (zralé kusy). Ty opravdu měkké jsou fantastickou ingrediencí do smoothies, krémů, omáček a zmrzliny. Ty tvrdší můžeme zužitkovat při výrobě syrových kokosových nudlí a těstovin. Kokosovým masem lze dokonce nahradit i klasické maso a tofu. Můžete ho opékat na pánvi i nasucho v troubě, použít v asijské kuchyni nebo nakrájet do salátů. Pokud kokosové maso usušíte, můžete jej využít i jako základ pro placky či tortilly.

Kokosové kuře v pikantní smetanové omáčce

Kokosový olej

Kdybyste si mohli vybrat jeden kosmetický přípravek, rozhodně zvolte kokosový olej. Je ideální pro masáže a příjemně ošetří vaši pokožku. Je vhodný na tělo i obličej. Pokožku regeneruje, vyživuje, hydratuje a chrání. Díky pravidelnému používání můžete zaznamenat i zpomalení stárnutí kůže. Pro jeho antiseptické účinky jej můžete natírat i na pupínky, drobné ranky a jizvy. A to není ještě vše! Můžete ho použít jako přírodní antiperspirant. Chcete mít krásné bílé zuby? I tady vám pomůže kokosový olej. Dejte si ho na kartáček místo pasty, olej zuby nejenom vyčistí od plaku, ale pravidelným užíváním i vybělí. Skvělým pomocníkem je i v péči o vaše vlasy. Rozpusťte trochu oleje v misce a vetřete rovnoměrně do vlasů. Poté si vlasy zabalte do ručníku a nechte cca 10 minut působit. Olej dodá vlasům potřebné živiny a budou se po něm nádherně lesknout. A stále to není vše! Pomůže vám i s hubnutím. Kokosový olej stimuluje metabolismus a snižuje pocit hladu. Jedna zdravá lžička po ránu a budete se cítit lépe!

Čerstvý kokosový olej

Kokosové mléko

Konzervované kokosové mléko je bohaté na živiny, chutné a je skvělým produktem pro výrobu polévek, dušených pokrmů, kari a i sladkých desertů. Syrové kokosové mléko si můžete připravit smícháním kokosového masa a kokosové vody nebo sušeného kokosového oleje a kokosové vody. Upravte množství vody tak, abyste dosáhli vyvážené konzistence. Mléko poté zchlaďte v lednici. Mléko vydrží v uzavřené nádobě v lednici asi 3 dny.

Organický kokos pro péči o pleť
Nina Pešková
Nina Pešková 20. 09. 2019

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat