Máte už svojí Jack-o‘-lantern?
Rada

Máte už svojí Jack-o‘-lantern?

Jak správně vyřezat dýni?

Cože? Že netušíte, o čem je řeč? Jack-o‘-lantern je svítilna, kterou všichni známe díky svátku Halloween. Tyto lucerny (angl. „lanterns“) se kladly na okenní římsy, aby od domu během noci Všech svatých odehnaly duchy zemřelých. Více o původu této tradice v podobě vyřezávání strašidelných obrazů do dýně můžete najít v našem minulém Halloweenském článku.

Jack-o‘- lantern

Vyřezávání dýně jako raketová věda?

Mexický obřík

Vyřezávání dýně není sice raketová věda, ale je dobré se připravit?. Nemusíte se bát. Na prvním místě je zábava, ať už se svými dětmi, se svým partnerem nebo v kruhu přátel. Jak začít? Základem je si vybrat vhodnou trvanlivou dýni. Nejlepší je asi dýně mexická, je to takový dýňový obřík, který může dorůst do velikosti desítek kilogramů. Je jedlá, ale její vodová dužina má nevýraznou chuť, proto se častěji využívá na dekorativní vyřezávání, a hlavně na halloweenská strašidla.

Jdeme na to!

Práci začneme tím, že si na dýni nakreslíme vše, co budeme chtít vyřezat. Poté, co jste na hezčí stranu dýně nakreslili obličej, nakreslete víko okolo dýňového stonku o průměru 10 až 15 cm. Ujistěte se, že krájíte dýni pod úhlem 45 stupňů, abyste mohli víko oddělat bez toho, aniž by vám spadlo dovnitř. U klasického „šklebového“ obličeje si dejte záležet na tom, aby působil symetricky, aby oči byly ve správné poloze vůči nosu a v puse nezapomeňte na několik zubů.  Po odstranění víka vydlabeme vnitřek dýně a necháme ho spíše silnější, aby dobře a dlouho držel tvar. Při vyřezávání si dáváme pozor, abychom omylem neuřízli některý ze zubů. Okraje víčka nenechávejte rovné, ale třeba pilovité, aby svíčka uvnitř dýně měla dostatečný přísun kyslíku. Do dýně vložíme čajové svíčky a uložíme ji na místo, které bude chráněno před větrem.

První pravidlo řezání

První pravidlo při vašem prvním řezu zní: udělejte to někde, kde vám nebude vadit nepořádek. Nejlépe asi venku, na čerstvém vzduchu. Najděte si rovnou pracovní plochu (nějaký robustní stůl nebo určitě postačí i rovná zem). Na zem, případně stůl rozložte starý ubrus nebo třeba novinové papíry.

Vhodné nástroje

Základní nástroje pro vyřezávání jsou buď malý nožík nebo v ideálním případě skalpel, lžíce na dlabání a fix k nakreslení vzoru. Pro zkušenější, kteří chtějí svou dýni vyzdobit ještě dalšími motivy, doporučujeme nejrůznější rydla. Kromě těchto pomůcek budete potřebovat ještě i pár větších misek – jednu pro semena a druhou pro zbytek vnitřku dýně a zbytky po řezání. Dále určitě nezapomeňte na útěrku a čajovou svíčku?.

Tip na závěr
Nevyhazujte semena!

Ať se děje cokoliv, za žádnou cenu nevyhazujte dýňová semínka! Přišli byste doopravdy o velkou lahůdku. Skvělé jsou pečené jednoduše na oleji a se solí!

Pečená dýňová semínka

Nina Pešková
Nina Pešková 27. 10. 2019

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat