Málo kdo z nás si dokáže představit mrkev v desertu. Zelenina přece nepatří do cukrovin, to je oblast, kterou zcela ovládlo ovoce. Avšak náš recept na výtečný mrkvový dort vás přesvědčí o opaku. I zelenina dokáže velmi dobře obstát v roli sladkého desertu. A mrkev tuto roli hraje už několik století.
Ingredience
Těsto:
- 200 g najemno nastrouhané mrkve
- 125 g hladké mouky
- 110 g krupicového cukru
- 65 g třtinového cukru
- 80 g bílého jogurtu
- 60 ml slunečnicového oleje
- 2 vejce
- 1 čajová lžička jedlé sody
- 1 čajová lžička mleté skořice
- ½ čajové lžičky soli
Krém:
- 250 g tvarohu
- 1 balení krémového sýru (např. Lučina, Philadelphia)
- 1 polévkové lžíce medu
- citronová šťáva
- nasekané vlašské oříšky na posypání
Postup přípravy
Mrkvový dort se těší stále větší a větší oblibě a existuje na něj již nespočetně receptů. Ten náš, který nám prozradila naše zaměstnankyně, je velice snadný, ale v žádném případě mu neubírá na vynikající chuti.
Do misky vložte vejce, olej, krupicový a třtinový cukr, jogurt a směs pořádně vyšlehejte. V druhé misce smíchejte mouku, jedlou sodu, sůl, skořici a přidejte k tekuté směsi. Postupně vmíchejte nastrouhanou mrkev se šťávou, kterou pustí. Nalijte do formy a pečte v předehřáté troubě na 180 °C.
Mezitím si připravte krém. Smíchejte veškeré ingredience kromě ořechů. Po vychladnutí dortu natřete jeho vršek krémem a posypte ořechy.
Přejeme dobrou chuť 🙂
Kde se vlastně tento dort spojující sladké chutě se zeleninou objevil? Asi pro vás bude překvapením, že není nápadem moderní doby, ale svět ho zná mnohem déle, než bychom možná čekali. Pravděpodobně první recept na mrkvový dort vyšel v Anglii ve francouzské kuchařce The Art of French Cookery v roce 1827, jejímž autorem byl Antoine Beauvilliers a právě v této zmíněné kuchařce se skrýval i carrot cake,tedy mrkvový koláč.
Podle historiků jídel má mrkvový dort původ ve středověkých tzv. mrkvových pudincích – carrot pudding. První zmínky o samotné mrkvi připadají již k 7. století, kdy ji pěstovali Arabové a proto i první recept na mrkvový pudink patří právě jim.[1]