Fenykl: superzdravá a superekologická zelenina!
Zajímavost

Fenykl: superzdravá a superekologická zelenina!

Fenykl je úžasný a zdravý. Podívejte se s námi na jeho pozitivní účinky.

Co se tím myslí? Hned se vrhneme na vysvětlení:

Superzdravá zelenina

Sílu fenyklu znali už staří Řekové. Považovali jej za všelék, využívali ho při trávicích potížích, k léčbě ledvin a jater, a dokonce i jako zbraň proti obezitě.

Fenykl má velmi vysoký obsah vlákniny a draslíku, což je důležité pro udržení nízkého krevního tlaku (na vysoký krevní tlak vyzkoušejte i celer). Obsahuje vitamíny A, C, B6, které bojují proti volným radikálům a pomáhají předcházet předčasnému stárnutí. Sirup z fenyklu se používá proti nachlazení, na uvolnění hlenů. Fenykl také podporuje činnost střev a je skvělým pomocníkem při nadýmání. Odstraňuje zácpu a uvolňuje bolestivé křeče v žaludku. Mimo jiné má močopudný a detoxikační účinek.

Fenyklové obklady se využívají v kosmetice při zánětech. Nálev z fenyklu můžete využít jako pleťovou vodu pro mastnou pleť (další rady při boji s mastnou pletí najdete zde). Silice izolované z fenyklu se dávají do zubních past, ústních vod, mýdel i vod po holení. A závěrem dodáme, že je považován za afrodiziakum. Tento výčet pozitivních účinků vede k přesvědčení, že označení fenyklu za superzdravou zeleninu je bezpochyby oprávněné.

Superekologická zelenina

Superekologická? Co to znamená? Jednoduchý fakt, že u fenyklu můžete spotřebovat každou jeho část. Samotnou bulvu, stonek, listy, horní „vlásky“ i semena.

Bulva

Bílé bulvy obsahují řadu vitamínů a minerálů, které jsou potřebné pro správné fungování organismu a působí blahodárně na naše trávení. Stejně jako fenyklový čaj, tak i bulvy fenyklu lze doporučit při nadýmání a dalších střevních potížích. Můžete ji marinovat, vařit, péct nebo i smažit. Je to skvělá přísada k jídlům, zejména ve francouzské a italské kuchyni.

Stonek

Stonek fenyklu má nasládlou chuť a může připomínat celer. Jak ho můžete využít? Je skvělý do polévky či do salátu anebo na ochucení dušených pokrmů a smažené zeleniny.

Listy

Vějířovité listy fenyklu se skvěle hodí k ochucení zeleninových jídel.

Horní „vlásky“ fenyklu

Ani ty nejsou rozhodně k zahození. Jsou aromatické a mají velmi dobrou chuť. Můžete z nich připravit fenyklový olej.

Semena

Fenykl byl u nás dlouho známý především pro svá semínka, pro své uklidňující a zdravotní účinky. Maminky ho znají jako skvělého pomocníka při bolestech břicha jejich ratolestí, fenyklová semínka rozpouští hleny a podporují tvorbu mateřského mléka. Usušená semena můžete přidat i do vývarů, využijete je při přípravě dresinků či marinád.

Fenyklová semínka
Tip na závěr
Jak si připravit fenyklový olej či marinádu?

Příprava oleje: Vlasy a všechen případný odpad z krájení fenyklu vložte do olivového oleje. Zahřejte na 80 stupňů a poté nechte zhruba den louhovat. Olej přeceďte a máte hotovo. Olej se skvěle hodí k rybě, do salátů nebo do dresinků.

Příprava marinády: Semínka fenyklu vložte do hmoždíře, rozdrťte a přidejte citrónovou kůru a olivový olej. Vše smíchejte a vznikne vám aromatická a jednoduchá marináda, kterou můžete ochutit například jehněčí maso. Maso nechte marinovat až 4 dny. Fenyklová vůně krásně prostoupí celým masem.

Fenyklový olej

Nina Pešková
Nina Pešková 22. 02. 2020

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat