Brokolice: Rocková star přírody!
Zajímavost

Brokolice: Rocková star přírody!

Odhalte s námi zdravé účinky brokolice.

Udělejme si v tom už jednou provždy jasno! Je brokolice doopravdy tak zdravá? Je opodstatněná naše velká snaha vložit ji do jídelníčku a zejména pak do jídelníčku našich dětí? Máme to nějak zakódované, že naše děti brokolici prostě jíst musí? Nebo je to rocková star, co se jejích příznivých účinků týče? Mrkněte s námi na velký výčet pozitivních vlivů brokolice na naše zdraví.

Skvělý balíček živin a vitamínů

Brokolice, perfektní balíček vitamínů, minerálů a vlákniny. V jednom šálku syrové brokolice můžete najít:

 • sacharidy: 6 gramů
 • bílkoviny: 2,6 gramů
 • tuk: 0,3 gramů
 • vláknina: 2,4 gramů
 • vitamín C: 135 % doporučené denní dávky
 • vitamín A: 11 % doporučené denní dávky
 • vitamín K: 116 % doporučené denní dávky
 • vitamín B9 (folát): 14 % doporučené denní dávky
 • draslík: 8 % doporučené denní dávky
 • fosfor: 6 % doporučené denní dávky
 • selen: 3 % doporučené denní dávky

Různé způsoby vaření mohou ovlivnit nutriční hodnoty, ale nejlepší je pochutnat si na brokolici syrové nebo připravené v páře.

Brokolice se pyšní silnými antioxidanty

Plná antioxidantů

Brokolice se pyšní silnými antioxidanty, které podporují zdraví buněk a tkání v celém těle. Antioxidanty jsou molekuly, které bojují proti volným radikálům. Vedou ke snížení zánětů a celkově zlepšují naše zdraví. V brokolici najdeme sulforafan, který má spoustu benefitů, včetně snížení hladiny cukru v krvi, hladiny cholesterolu, oxidačního stresu a vývoje chronického onemocnění. Brokolice obsahuje také antioxidanty lutein a zeaxanthin, které mohou zabránit oxidačnímu stresu a poškození buněk v našich očích.

Zlepšuje imunitní systém

Vitamín C je pravděpodobně nejdůležitější živinou pro imunitní funkci a brokolice je jím přímo nabitá. Vitamín C je obvykle spojován s pomeranči nebo jahodami, ale brokolice si v tomto ohledu rozhodně také zaslouží uznání. Obsahuje až 80 miligramů vitamínu C v jednom šálku. Což je více, než doporučená denní dávka vitamínu C.

Podporuje zdravé trávení a redukuje zácpu

Brokolice je bohatá na vlákninu, která podporuje zdravou funkci střev a trávicího ústrojí. Studie dokazují, že brokolice snižuje nebezpečí zánětu tlustého střeva.

Podporuje funkci mozku

Některé živiny a bioaktivní sloučeniny v brokolici podporují zdravé fungování mozku.

Pro lepší kosti

Brokolice je dobrým zdrojem vitamínů K a C, které jsou nezbytné pro zdravé kosti. Sulforafan obsažený v brokolici může pomoci při prevenci osteoartrózy. Fosfor a vápník obsažené v brokolici jsou zase nezbytné pro udržení zdravých kostí.

Potřebná zejména v těhotenství

Během těhotenství potřebuje tělo matky velké množství vitamínů, minerálů a bílkovin. Díky brokolici získají ženy skvělý zdroj vitamínu B, jmenovitě B9, známého jako folát. Některé studie dokonce tvrdí, že při konzumaci brokolice v těhotenství dochází k podpoře kognitivního vývoje dítěte.

Chrání naši pokožku

Výzkumy naznačují, že látky obsažené v brokolici mohou chránit před poškozením UV zářením, které vede k rakovině kůže.

Omlazuje

Proces stárnutí je do značné míry přičítán oxidačnímu stresu a zhoršení fungování metabolismu v průběhu našeho života. Brokolice obsahuje sloučeninu sulforafan, která napomáhá zpomalení procesu stárnutí. Působí jako antioxidant a stimulátor přirozených enzymů, které zajišťují detoxikaci organismu.

Pomáhá odstranit zubní plak a vybělit zuby

Podporuje zdraví zubů

Jak jsme psali výše, brokolice je dobrým zdrojem vitamínu C a také vápníku, dvou živin, které snižují riziko paradentózy. Zmíněný sulforafan, obsažený v brokolici, snižuje riziko rakoviny ústní dutiny. Dokonce se tvrdí, že konzumace syrové brokolice může pomoci odstranit zubní plak a vybělit zuby.

Sečteno a podtrženo

Brokolice je zelenina bohatá na živiny, které mohou zlepšit naše zdraví různými způsoby, například snížením výskytu zánětů, zlepšením kontroly hladiny cukru v krvi, posílením imunity a podporou zdraví srdce. Mějte však na paměti, že dobré zdraví nepochází z jednoho jídla. Brokolice je pouze jednou z mnoha zdravých potravin, které mohou přispět k optimálnímu zdraví.

Nina Pešková
Nina Pešková 16. 10. 2020

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat