Mocné síly avokáda
Buď fit

Mocné síly avokáda

Máme tak nějak všichni v podvědomí, že avokádo je superpotravina. Co to znamená?

Avokádo překypuje blahodárnými účinky na náš organismus. Má vyvážený poměr vitaminů a bílkovin. Obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, z minerálních prvků je významným zdrojem železa a draslíku, z vitamíny například vitaminu A, E, C a B6. Najdete v něm vysoký obsah tuku (až 20 %), ale ¾ tohoto tuku jsou ve formě lehce stravitelných nenasycených mastných kyselin. To však není zdaleka vše o avokádu, pojďme se blíže podívat na jeho další pozitivní účinky.

Energie pro náš mozek

Avokádo je výjimečné v tom, že obsahuje specifický druh sacharidů (monosacharid manózy), po jehož konzumaci se hladina cukru nezvýší, ale naopak sníží. Manóza je důležitým zdrojem energie pro náš mozek, zlepšuje psychické zdraví a mentální schopnosti. Mimo jiné zvyšuje naši koncentraci.

Hravě si poradí s kožními problémy

Vitamin E a vysoce kvalitní rostlinný tuk obsažený v avokádu chrání kožní buňky a působí preventivně proti kožnímu onemocnění. Vitamin E má vliv na vazivové tkáně, kde funguje jako odpuzovač volných radikálů. Avokádo se pyšní i složkou lecitin, který zlepšuje nejenom stav pokožky, ale také kvalitu vlasů a nehtů. Avokádo dokáže také léčit spáleniny, a dokonce i minimalizovat naše vrásky 😉

Tip: Maska z avokáda vyživuje, zvláčňuje a vyhlazuje vyschlou pleť.

Pomáhá v boji s vysokým krevním tlakem

Banány jsou známé svým vysokým obsahem draslíku, co se však už ví méně, je, že avokádo s množstvím draslíku banán předstihuje. Průměrné avokádo obsahuje 975mg draslíků, zatímco banán dodává pouze polovinu. Většina lidí má draslíku nedostatek, přičemž zvýšený příjem draslíku pomáhá snižovat krevní tlak (což je hlavní rizikový faktor při infarktu myokardu, cévní mozkové příhody nebo selhání ledvin).

Většina lidí má draslíku nedostatek. Avokádo předstihuje draslíkem i banán.

Plné vlákniny

Vláknina je živinou, které nám pomáhá při hubnutí a zlepšuje funkci našeho metabolismu. Pomáhá také při prudkých výkyvech hladiny cukru v krvi. Avokádo obsahuje doopravdy velké množství této důležité složky. Zhruba 7% vlastní hmotnosti avokáda připadá na vlákninu.

Tento výčet pozitivních účinků na naše tělo není zcela jistě ještě kompletní. Avokádo je ovoce, které je přímo nabito živinami, kterých má většina lidí nedostatek. Navíc skvěle chutná 🙂 Co si víc přát! S chutí se zakousněte!

Nina Pešková
Nina Pešková 20. 09. 2018

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat