Granátové jablko: Jablko se sílou granátu?
Zajímavost

Granátové jablko: Jablko se sílou granátu?

Souvislosti a nesouvislosti granátového jablka s ručním granátem a mnoho dalšího.

Granátové jablko. Asi většina z nás tuší, že se jedná o tropické ovoce s lákavým vzhledem a sladkokyselou chutí. Také asi tušíme, že je to velmi prospěšné ovoce, co do zásoby vitamínu a antioxidačních látek. Ale co více? Přinášíme vám list zajímavých faktů o granátovém jablku, o kterých jste možná nevěděli.

Lingvistické okénko: granát a granátové jablko

Latinské označení pro granátové jablko zní pomum granatum, což znamená „ovoce s mnoha semeny“. Tento výraz pak přejala starofrancouzština a vznikl z něj výraz granate, který se používá pro kámen rudé barvy (český granát), který připomíná zrníčko granátového jablka. Rovněž tak i označení pro výbušninu pochází z francouzštiny a vzniklo na základě faktu, že první granáty obsahovaly spoustu kulí podobně jako granátové plody semínka.

Doslova vybuchuje vitamíny a antioxidanty

Se sílou granátu

Ne nadarmo se slovo granát odvodilo právě od granátového jablka. Je totiž plné živin a doslova vybuchuje vitamíny a antioxidanty. Je zdravou bombou, která vám dodá téměř okamžitou energii. Obsahuje širokou škálu vitamínů a minerálů jako jsou vitamíny skupiny B, C, kyselinu listovou, kyselinu pantotenovou, zinek, mangan, draslík, selen, měď, hořčík, vápník, želez, vitamín E a K.

Jako drahokam pro naše tělo

Rubínově červené semena nejenom že připomínají drahokamy, ale jsou také velice významné a blahodárné pro naše tělo. Jak tedy působí na naše zdraví? Granátové jablko má protizánětlivé protirakovinné a detoxikační účinky. Velmi dobře působí na naše srdce a pomáhá snižovat krevní tlak i hladinu cholesterolu. Díky obsahu polyfenolů (ellagitaniny a punicalagin) pomáhá snižovat obezitu způsobenou stravou s vysokým obsahem tuku a chránit před metabolickými poruchami. Dalším benefitem je, že konzumací granátového jablka pomáháme chránit naši pokožku a docílíme tím jejího omlazení. V dalším výčtu účinků na naše zdraví nesmíme zapomenout na to, že granátové jablko pročišťuje ledviny i játra. Příznivě také působí na naše sexuální zdraví. Ukázalo se, že džus z granátového jablka zvyšuje průtok krve a bylo také zjištěno, že může mít pozitivní vliv na erektilní dysfunkci.

Nina Pešková
Nina Pešková 21. 02. 2019

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat