Co možná nevíte o třešních
Zajímavost

Co možná nevíte o třešních

V dnešním článku najdete, proč jíst třešně pravidelně, jaký mají vliv na naši pleť a jaké druhy jsou ty nejsladší. Třešně je druh ovoce, který…

V dnešním článku najdete, proč jíst třešně pravidelně, jaký mají vliv na naši pleť a jaké druhy jsou ty nejsladší.

Třešně je druh ovoce, který se řadí mezi peckoviny. Je to měkký kulovitý plod, který má uprostřed pecku. Okolo které je sladká dužina, bílé až narůžovělé barvy, které obsahuje velké množství vody a je ohraničena jedlou slupkou. Když jsou třešně zralé, slupky mají až tmavě červenou barvu a měří v průměru 1-2 cm. Třešně se pěstovaly již v Egyptě v letech okolo 600–700 před naším letopočtem. Během středověku bylo u francouzského Krále Karla V. pěstování třešní velice populární. Karel V. nechal v královské zahradě zasadit přes 1000 stromů. V 15. a 16. století se třešně používali také k lékařským účelům.

Více než
1000 druhů!

Původně byly v Evropě známé pouze sladké druhy třešní z Asie, v dnešní době je jich ale více než 1000 druhů! Díky této rozmanitosti můžeme najít třešně různých tvarů, chutí i barev. Známé jsou například třešeň ptačí, třešeň srdcovka nebo třešeň chrupka. Například třešeň srdcovka má oproti ostatním druhům měkkou a šťavnatou dužinu a její odrůdy Karešova či Kordia jsou pýchou českého šlechitelství! U nás jsou nejpěstovanější a jejich chuť je opravdu úžasně sladká. Mají nádhernou červenou barvu a tvarem připomínají srdce.

Mají schopnost dehydrovat buňky a zpomalovat stárnutí pokožky.

 

zajímavost
Co možná nevíte?

Třešně osahují až 80% vody, ale také hodně vitamínů a minerálů. Tmavší druhy třešní jsou bohatým zdrojem hořčíku, železa, jódu, fosforu, zinku, vápníku, draslíku a křemíku. Ve významné míře obsahují vitamíny A, betakaroten, vitamín P, vitamín C, vitamín E a vitamín B.

Mají také blahodárný vliv na lidský organismus, protože pomáhají čistit krev a ledviny. Protože obsahují velké množství vody, jejich konzumace podporuje vyměšování trávících šťáv a moči. Vzhledem k vysokému obsahu jódu mají pozitivní vliv na problémy se štítnou žlázou a bolestmi páteře. Pomáhají také chránit tělo proti různým zánětům, paradontóze a artrtiditě a fungují jako antioxidant. Využívají se také hojně v kosmetice, jelikož mají schopnost dehydrovat buňky a zpomalovat stárnutí pokožky.

 

Hortim
Hortim 13. 06. 2018

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat