Proč je hokkaidó fenomén mezi dýněmi?
Tip

Proč je hokkaidó fenomén mezi dýněmi?

V posledním období se v našich zeměpisných šířkách objevil mezi dýněmi nový fenomén s názvem Hokkaido. Ještě před nedávnem neznámý druh dýně se stává stále oblíbenější a vyhledávanější potravinou, ať už v našich domácnostech či restauracích.

Velké oblibě se hokkaidó těší nejen pro svoji máslovou oříškovou chuť, lehké zpracování, ale i pro vysoký obsah prospěšných látek s příznivými účinky pro naše zdraví. Chcete o těchto vlastnostech vědět víc? Vybrali jsme pro vás 4 hlavní.

1. Nezaměnitelná chuť: Dýně hokkaidó jednoznačně zaujme jemnou sladkou oříškovou chutí. Konzistence je navzdory vysokému podílu vody máslová, zároveň však šťavnatá. Výborně chutná pečená, zpracovaná na polévku, v rizotu, ale zároveň se hodí i na sladko do různých pudingů či zákusků.

2. Lehké zpracování: Na rozdíl od většiny dýní, u kterých je zpracování náročnější kvůli náročnějšímu odstraňování tvrdé slupky, se dýně hokkaidó nemusí loupat. Její slupka, je totiž měkká a při vaření či pečení změkne stejně jako zbytek dýně. Stačí ji jen důkladně umýt.

3. Vysoký obsah prospěšných látek: Má vysoký podíl vody (90 %) a nízký obsah kalorií. Najdeme v ní vitamíny A, B, C, E a K. Je plná minerálů. Obsahuje draslík, hořčík, sodík, zinek, železo. Jsou v ní další prospěšné látky jako je kyselina listová, omega 3 a omega 6 mastné nenasycené kyseliny, betakarotén a samozřejmě vysoký podíl vlákniny.

4. Příznivé účinky na zdraví člověka: Dýně hokkaidó není jen vitamínovou bombou, co příznivě působí na obranyschopnost organismu, ale má stejně blahodárný vliv i na celý kardiovaskulární a trávící systém. Je výbornou prevencí proti nemoci ledvin a močových cest. Snižuje vysoký cholesterol a přirozeně detoxikuje a pročišťuje celý organismus.

Tip na závěr
Zařaďte si hokkaidó do jídelníčku

Její sezóna vrcholí na podzim, takže v případě, že jste ji ještě neochutnali, právě teď na ní narazíte skoro na každém trhu, či v supermarketech. Dá se velmi dobře skladovat, takže se dá poměrně často koupit i po sezóně. Zároveň se jí v naších klimatických podmínkách velmi dobře daří, takže je také ideální, ne velmi náročnou plodinou na pěstování. Zařazení dýně hokkaidó do svého jídelníčku nebudete rozhodně litovat.

Hortim
Hortim 14. 06. 2018

Čtěte také

Mohlo by vás zajímat